Kiedy stosować dietę bezglutenową?

Dieta bezglutenowa stała się teraz niezwykle popularna oraz jest niejednokrotnie stosowana, jako lekarstwa na mnóstwo różnych zaburzeń, natomiast chociażby, jako rodzaj odchudzania. Należy jednakże pamiętać, iż jest to dieta eliminacyjna, jaka ogranicza w dużym stopniu standardowy typ żywienia oraz może doprowadzać do rozmaitych deficytów żywieniowych. Winna zatem być stosowana jedynie z pewnych powodów zdrowotnych oraz pod nadzorem lekarza i dietetyka.

Czym jest gluten?

Pod kątem budowy chemicznej gluten jest białkiem, znajdującym się w ziarnach pszenicy. Równocześnie w ziarnach żyta, jęczmienia oraz owsa obecne są białka podobne strukturą oraz wartościami do glutenu. Pod względem technologicznym gluten przejawia mnóstwo ważnych wartości. Oddziałuje na naprawę smaku, elastyczności, sprężystości oraz zdolności wypiekowych ciasta. Równocześnie efektywnie utrzymuje dwutlenek węgla emitowany podczas fermentacji drożdży. Dzięki temu pieczywo bądź słodkie wypieki są bardziej puszyste.

Celiakia

Owa dolegliwość wrodzona potrzebuje niezwykle restrykcyjnego trzymania diety bezglutenowej. W wielu wypadkach chociażby małe ilości glutenu w jedzeniu mogą powodować symptomy patologiczne. Jest to wywołane faktem, że gluten w czasie dolegliwości trzewnej niszczy kosmki jelitowe, prowadząc do schorzeń przyswajania, deficytów, kłopotów ze strony układu pokarmowego, lub chociażby długotrwałego osłabienia. U dużego odsetka osób jest jednakże w formie skąpoobjawowej bądź skórnej (choroba Duhringa), co komplikuje postawienie trafnej oceny oraz spowalnia zaczęcie leczenia.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta, jaką charakteryzuje się jako bezglutenową polega na tymże, iż eliminuje się wszystkie artykuły, w jakich znajduje się pszenica. Można tu przede wszystkim nadmienić artykuły zbożowe, mięsa w panierce, wędliny, napoje ze słodem jęczmiennym, ciasta, kawę zbożową, zupy z mąką natomiast również artykuły, w jakich pojawia się proszek do pieczenia lub także hydrolizowane białko roślinne. W takiej diecie niewątpliwie należy też unikać właściwie wszelkich artykułów końcowych, w jakich w większości ponieważ znajdować się będzie gluten.

Kto winien stosować dietę bezglutenową?

Wyłącznym wskazaniem do używania diety bezglutenowej jest wykryta celiakia. Osoby chorujące na celiakię wprost muszą wykluczyć gluten z własnej diety. W innym razie występuje uszkodzenie kosmków jelitowych w przewodzie pokarmowym, jakie odpowiedzialne są m.in. za przyswajanie elementów żywieniowych. Niestosowanie się do reguł diety bezglutenowej poprzez osoby z celiakią doprowadza do wystąpienia przypadłości żołądkowo-jelitowych (bólów brzucha, biegunek, zaparć, wzdęć).

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com