Dla kogo dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa nie jest prosta w wykorzystywaniu. Należy usunąć z jadłospisu nie jedynie oczywiste artykuły mające gluten, ale również uważać na owe, w jakich gluten jest ukryty. Dieta bezglutenowa to rodzaj żywienia, w jakim zupełnie likwiduje się gluten zamknięty zarówno w artykułach naturalnych, jak również przetworzonych. Gluten jest mieszanką białek gluteliny oraz gliadyny znajdujących się w pszenicy, życie oraz jęczmieniu. W owsie tymczasem znajduje się trochę odmienne białko – awenina, jaka z ogromnym prawdopodobieństwem nie wywołuje takich samych odpowiedzi jak białka zbóż glutenowych.

Czym jest gluten oraz dieta bezglutenowa?

Gluten to frakcja białek obecna w nasionach zbóż, takich jak pszenica, żyto oraz jęczmień. Ze względu na zakażenia gluten ma też typowy owies (owies można też zakupić w formie certyfikowanej bezglutenowej). Dieta bezglutenowa to więc dieta, jaka zupełnie eliminuje wysoce przytoczone zboża i wszelkie artykuły spożywcze, jakie je mają.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa to rodzaj żywienia, w jakim zupełnie z jadłospisu likwiduje się gluten. Można go napotkać zarówno w artykułach ekologicznych, jak również przetworzonych. Gluten jest mieszanką białek gluteliny oraz gliadyny znajdujących się w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Awenina, jaka zamknięta jest w ziarnie owsa, pomimo iż jest białkiem glutenowym, z ogromnym prawdopodobieństwem nie wywołuje takich samych odpowiedzi jak inne zboża glutenowe.

Dieta bezglutenowa natomiast Hashimoto

Spotyka się jeszcze więcej wypadków chorób tarczycy, zwłaszcza o źródle autoimmunologicznym, którym jest dolegliwość Hashimoto. Głównym wymaganiem pokarmowym jest usunięcie elementów mogących wpływać niekorzystnie na system immunologiczny. Niestety gluten jako białko często pobudza system immunologiczny do walki z organizmem. Wtedy usunięcie czy duże zmniejszenie glutenu w diecie przenosi się na obniżenie stanu zapalnego w przebiegu Hashimoto.

Dieta bezglutenowa natomiast odchudzanie

Dieta bezglutenowa nie jest dietą odchudzającą (https://www.bee.pl/9263-dieta-bezglutenowa). Nie ma żadnych dowodów naukowych stwierdzających dobry wpływ braku glutenu na ubytek wagi ciała. Badając skład końcowych artykułów bezglutenowych, można zaobserwować duże ilości tłuszczów (zdublowana ilość nasyconych kwasów tłuszczowych) oraz węglowodanu, co w konsekwencji może oddziaływać na przekazanie do systemu więcej energii. Często widzi się, iż artykuły pozbawione glutenu są bardziej kaloryczne aniżeli ich glutenowe zamienniki.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com